Najbardziej ekonomiczne samochody na rynku | Ranking

Moto.pl
31.10.2013 10:04
A A A
Dla każdej firmy, posiadającej flotę samochodową, niezwykle ważnym kryterium przy wyborze nowego auta jest zużycie paliwa. Przedstawiamy zestawienie dziesięciu najbardziej ekonomicznych pojazdów na rynku

fot. Renault

Moto.pl - Który z systemów najbardziej wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa?

Andrzej Gemra/Renault Polska

Największy Duży wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa ma downsizing. Zmniejszenie pojemności silnika oznacza nic innego jak mniejsze napełnianie cylindrów mieszanką paliwowo-powietrzną. Przy zastosowaniu turbodoładowania przy silnikach o małej pojemności uzyskujemy dużą moc. Dzisiaj do uzyskania 100 KM wystarczy nam jeden litr pojemności, kiedyś potrzebowaliśmy 1,6 litra.

Który element eko jazdy jest najważniejszy?

Andrzej Gemra/Renault Polska

Wbrew ogólnemu stwierdzeniu eko jazda nie oznacza powolnego snucia się po jezdni. Tu najbardziej istotna jest płynność jazdy i przewidywanie sytuacji, np. hamowanie silnikiem przed sygnalizacją świetlną zamiast dojeżdżania do skrzyżowania na pełnym gazie kiedy pali się czerwony sygnał.

Oszczędność paliwa w przyszłości to...?

Andrzej Gemra/Renault Polska

... w dalszej przyszłości to auta elektryczne, o zerowej emisji spalin i minimalnym hałasie podczas eksploatacji, a do tego całkowicie uniezależniające kierowcę od cen paliw płynnych.

Sondaż

Opodatkowanie aut służbowych używanych do celów prywatnych: